Odpowiedni stan techniczny maszyn jest kluczowy dla wydajnego działania zakładu przemysłowego, a także dla bezpieczeństwa pracowników. Zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE, która została zaimplementowana do polskich przepisów wraz z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. na producencie, importerze i użytkowniku maszyny spoczywa obowiązek utrzymania maszyny w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu pracowników, podczas prawidłowego użytkowania urządzenia. Dyrektywę należy czytać wraz z ustawą o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2019 r. poz. 155).
Wdrożenie tych przepisów ma na celu określenie tzw. wymagań zasadniczych dla maszyn. Głównym celem obowiązujących dyrektyw jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i zminimalizowanie ryzyka wypadków związanych z obsługą maszyn.
Bezpieczeństwo maszyn: analiza i ocena ryzyka
W celu stworzenia bezpiecznego środowiska obsługi maszyny warto przeprowadzić audyt bezpieczeństwa maszyn. Podczas audytu dokonywana jest analiza zgodności z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi, a także wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. W następnym kroku nasi specjaliści przygotowują koncepcję bezpieczeństwa, dopasowaną do wymagań prawnych oraz technologii stosowanej w firmie.
Na czym polega audyt bezpieczeństwa maszyny?
Nasz zespół audytowy tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w różnych gałęziach przemysłu. W ramach audytu bezpieczeństwa maszyn wykonujemy ocenę zgodności, ocenę ryzyka, a także raport podsumowujący.
Audyt bezpieczeństwa maszyn możemy podzielić na kilka etapów:
Ocena zgodności:
Przeprowadzamy ocenę zgodności stanu maszyny zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawa – zarówno polskimi, jak i europejskimi. Etap ten obejmuje:
- identyfikację zagrożeń i związanych z nimi sytuacji zagrożenia
- ocenę ryzyka dla każdego zidentyfikowanego zagrożenia i sytuacji zagrożenia
- ewaluację ryzyka i wskazanie ewentualnych działań potrzebnych dla jego zmniejszenia
Dla wykrytych i zidentyfikowanych zagrożeń i niezgodności przygotowujemy koncepcję bezpieczeństwa. Jej celem jest zapewnienie, że audytowana maszyna spełnia wymagania prawne, w szczególności wymagania dotyczące kwestii bezpieczeństwa.
W ramach audytu bezpieczeństwa maszyn przeprowadzamy:
- analiza dokumentacji dostarczonej przez producenta lub dostawcę maszyny
- wizja lokalna wraz z oględzinami maszyny
- kontrola układu sterowania maszyny
Co zawiera raport audytu bezpieczeństwa maszyn?
- podsumowanie aktualnego stanu prawnego maszyny
- analiza stanu faktycznego maszyny w kontekście norm bezpieczeństwa
- ocenę ryzyka zagrożeń
Specjalizujemy się także w opracowywaniu instrukcji obsługi maszyn (DTR), które są wymagane prawnie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży oferujemy również fachowe doradztwo z zakresu bezpieczeństwa pracy i eksploatacji maszyn oraz urządzeń energetycznych.