Bezpieczeństwo maszyn ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia pracowników obsługujących te maszyny. O bezpieczeństwie maszyn mówi się także w kontekście efektywności działania przedsiębiorstwa – utrzymywanie pewnych norm w tym zakresie, pozwala na uniknięcie przestojów czy niebezpiecznych sytuacji, dezorganizujących prawidłowe funkcjonowanie zakładu oraz spełnianie wymagań prawnych w tym zakresie. Audyt bezpieczeństwa maszyn to kompleksowy przegląd i ocena maszyn oraz ich systemów pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa.
Na czym polega audyt bezpieczeństwa maszyn?
Audyt bezpieczeństwa maszyn jest wieloetapowym procesem, który obejmuje szczegółową ocenę stanu technicznego, identyfikację ewentualnych zagrożeń i ocenę ryzyka dla każdego z nich. Przeprowadzana jest także analiza dokumentacji oraz środków ochronnych związanych z użytkowaniem maszyn w zakładzie pracy.
Podczas audytu specjaliści sprawdzają, czy maszyny oraz urządzenia w zakładzie spełniają obowiązujące przepisy prawa, np. Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE. Przepisy te dotyczą zarówno aspektów technicznych, jak i sposobu ich użytkowania oraz utrzymania w odpowiednim stanie. Obowiązujące przepisy stanowią wymagania tzw. „zasadnicze” dla maszyn w zakładach.
Jednym z istotniejszych etapów audytu jest analiza ryzyka, której celem jest identyfikacja potencjalnych zagrożeń wynikających z pracy maszyn oraz oddziaływania na otoczenie. Obejmuje to ocenę zarówno czynników technicznych, jak i organizacyjnych, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych. Analiza ryzyka umożliwia ocenę, jakie środki ochrony są obecnie stosowane i czy są one wystarczające, aby zminimalizować ryzyko wypadków.
Kluczowe są także oględziny maszyny podczas wizji lokalnej. Wówczas to audytorzy oceniają, czy maszyny są wyposażone w odpowiednie środki ochronne, takie jak osłony, wyłączniki awaryjne i inne rozwiązania techniczne, zabezpieczające. Sprawdza się również, czy systemy te są prawidłowo zamontowane, działają zgodnie z przeznaczeniem i nie zostały uszkodzone.
Audytorzy sprawdzają także szczegółowo, czy każda maszyna posiada odpowiednią dokumentację techniczną, w tym instrukcje obsługi, konserwacji, a także plan postępowania w przypadku awarii. W czasie audytu weryfikowane jest, czy pracownicy mają dostęp do aktualnych instrukcji oraz, czy są przeszkoleni z zakresu bezpiecznego użytkowania maszyn.
Dlaczego należy przeprowadzić audyt bezpieczeństwa maszyn?
Przeprowadzenie audytu pozwala upewnić się, że maszyny w zakładzie pracy spełniają obowiązujące akty prawne i normy techniczne. Nieprzestrzeganie przepisów może prowadzić do nałożenia kar finansowych. W raporcie z audytu konfrontowany jest stan faktyczny maszyny z normami bezpieczeństwa, jakie powinna spełniać oraz propozycję rozwiązań w celu dostosowania maszyny do wymagań prawnych.
Najważniejszym celem audytu bezpieczeństwa maszyn jest ochrona pracowników przed wypadkami przy pracy. Maszyny, które nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób, które z nimi pracują. To także skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii i związanych z nich przestojów – które, jak wiemy, mogą mieć poważne konsekwencje dla działania zakładu.